FILTR WĘGLOWY - MATA NAWĘGLANA

 

Mata nawęgla (włóknina nawęglana) to popularna nazwa na materiał, który w zamyśle stanowi filtrację przeciwpyłową, uszlachetniony węglem aktywnym.

Materiał bazowy do uzyskania takiego produktu to najczęściej włóknina poliestrowa. Filtracja przeciwpyłowa ma tutaj drugorzędne zadanie, więc zazwyczaj jest w niskich klasach filtracji. Główną rolę w tego typu filtrach odgrywa węgiel aktywny. Naniesiony na włókna pozwala łatwo i niemalże dowolnie modelować kształt złoża węglowego.

Ilość węgla aktywnego zawartego w tego typu matach filtracyjnych jest dość niska. Zapewnia to niski opór aerodynamiczny, jednakże wpływa na skuteczność adsorbcji zależną od czasu kontaktu zanieczyszczonego powietrza z węglem. W związku z tym maty nawęglane sprawdzą się przy bardzo wolnych przepływach powietrza, np. grawitacyjnych.

Przykłady włóknin nawęglanych:

 

Wkład filtracyjny z maty naweglanej
o wymiarze 15 x 10 cm (150 x 100 mm)
grubość 5-6 mm

   

Wkłąd filtracyjny z maty nawęglanej

o grubości 2,5 mm

 

     – szczegóły tutaj

 

 

 

 

 

 

 

Innym rodzajem mat filtracyjnych z węglem aktywnym są maty nawęglane zespolone. Filtry tego typu składają się z dwóch warstw materiału przeciwpyłowego, zazwyczaj w wyższej klasie filtracji oraz węgla aktywnego granulowanego. Węgiel aktywny umieszczony jest pomiędzy materiałem filtrującym. Wyższa klasa filtracji przeciwpyłowej zastosowana w tego typu matach zabezpiecza z jednej strony węgiel aktywny przed zanieczyszczeniem go drobinami mechanicznymi, a z drugiej strony zatrzymuje drobiny pyłu węglowego przed migracją wraz z przepływającym powietrzem.

 

Wkład filtracyjny z maty weglowej zespolonej
o wymiarze 15 x 10 cm (150 x 100 mm)
grubość 1,4 mm

 

 

 

 

 

 

 

 

Maty filtracyjne nawęglane o podwyższonej zawartości węgla aktywnego oraz gdy węgiel w materiale nie jest wprasowywany, a zastosowany sypki, pylisty, można stosować jako dodatkowy filtr w maskach ochrony osobistej.

 

Dzięki mikroporowej strukturze oraz bardzo dużej powierzchni właściwej (osiągającej ok 1000 m2/gram), węgiel aktywny podnosi stopień zabezpieczenia górnych dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami stałymi i gazowymi.

 

Węgiel aktywny w swojej strukturze składa się z kanalików i dziurek. Tzw. mikroporów, makroporów i mezoporów. W przypadku adsorbcji Lotnych Związków Organicznych cała powierzchnia owych kanalików i dziurek stanowi miejsce gromadzenia tychże związków. Rozmiar Niestety w owe dziurki i kanaliki bardzo często (przy słabej filtracji przeciwpyłowej) zamiast LZO wpadają zanieczyszczenia stałe. Wykorzystując ten fakt, można zastosować maty nawęglane również jako filtr przeciwko wirusom. Rozmiary mikroporów, mezoporów i makroporów wahają się od 2nm (i mniej) do 50 nm (a często i do 2000 nm).

2 nm to 0,002 mikrona, 50 nm to 0,05 mikrona. Rozmiar wirusów waha się w granicach 0,06 do 0,14 mikrona

 

Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nie jest to filtr dedykowany do wyłapywania wirusów, a jedynie wspomożenie i zwiększenie skuteczności filtracji.

 

Filtry węglowe z matą nawęglaną są tańszym odpowiednikiem filtrów węglowych kasetowych. Medium filtracyjnym jakim w standardowych filtrach jest formowany węgiel aktywny zostało zastąpione matą poliestrową z naniesionym pylistym węglem aktywnym. Stosuje się je głównie do dezodoryzacji powietrza oraz wszędzie tam gdzie w instalacji znaczenia ma jak najniższa masa zamontowanych filtrów.

Filtr węglowy z matą nawęglaną można wykonać w każdym żądanym wymiarze podobnie jak filtry z formowanym węglem aktywnym

 

 

Filtr węglowy z matą nawęglaną

 

 

Karta katalogowa maty nawęglanej do wentylacji i filtrów do kuwet

 icon_pdf