filtry węglowe

FILTRY WĘGLOWE

W celu usunięcia z powietrza szkodliwych pyłów wykorzystuje się specjalne filtry przeciwpyłowe.

Jeżeli jednak chcemy pozbyć się przykrych zapachów, gazów i niepożądanych oparów, niezbędny będzie filtr węglowy.

Co to jest filtr węglowy?

     Filtr węglowy to nic innego jak węgiel aktywny umieszczony w obudowie. Ze względu na specyfikę węgla (jego sypkość) musi się on w czymś utrzymać. Tak więc filtr węglowy to wszelkiego rodzaju wyroby, urządzenia w których znajduje się węgiel aktywny, a przez które może swobodnie przepłynąć powietrze (gazy).

Do czego służą filtry węglowe?

     Filtry węglowe służą do oczyszczania powietrza z różnego rodzaju związków. Dzięki specyficznym właściwościom węgla aktywnego owe związki chemiczne „przyklejają” się do jego powierzchni. Zjawisko to nazywamy adsorpcją.

Z jakich związków oczyszcza filtr węglowy?

Generalnie filtry węglowe oczyszczają powietrze ze związków organicznych. Związki te potocznie nazywane LZO (Lotne Związki Organiczne) lub VOC (Volatile Organic Compounds). Zjawisko sorpcji jakie zachodzi w takim przypadku nosi nazwę adsorpcji fizycznej – fizykosporpcji

Można również zastosować węgiel aktywny do oczyszczania powietrza ze związków nieorganicznych. W takim przypadku w filtrze węglowym należy zastosować węgiel aktywny impregnowany. Sorpcja na węglu impregnowanym nazywa się adsorpcją chemiczną czyli chemisorpcją

Od czego zależy ilość użytego węgla aktywnego w filtrze węglowym?

Ilość zastosowanego węgla w filtrze węglowym nie jest dowolna. Wynika ona z oczekiwanej skuteczności filtracji. Aby filtr węglowy spełnił swoje zadanie, czyli oczyścił powietrze z niechcianych związków należy określić czas kontaktu oczyszczanego powietrza z węglem aktywnym. Czas kontaktu różni się w zależności od rodzaju związków. Połączenie czasu kontaktu z wielkością przepływu powietrza (najczęściej podawana w m3/h) pozwala wyliczyć niezbędną ilość węgla jaką należy zastosować w konkretnym filtrze węglowym.

Modele dostępne w naszej ofercie można swobodnie dostosować do własnych wymagań oraz przestrzeni dostępnej w danym pomieszczeniu.

Nasze urządzenia wyróżniają się atrakcyjną ceną, bezpieczeństwem i co najważniejsze najwyższą skutecznością działania, gdyż ilość węgla w nich jest zawsze tak dobierana aby oczyszczone powietrze spełniało wymagania klienta.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami oferowanych produktów.