Węgiel aktywny

Węgiel aktywny (aktywowany) jest porowatą substancją, która może zbierać i zatrzymywać pewne związki chemiczne na swojej powierzchni. Powierzchnia węgla aktywnego jest bardzo duża i składa się nie tylko z powierzchni, którą można zobaczyć gołym okiem lub przy pomocy silnych mikroskopów lecz sięga w postaci ścianek do submikroskopowej struktury porów.

Węgiel aktywny

 

 

 

Powierzchnie te mogą przyciągać atomy i cząsteczki z otaczającej atmosfery i koncentrować je na powierzchni. Dlatego węgle aktywne nadające się najlepiej do adsorbcji gazowej posiadają obszar powierzchni w okolicy 1000 m2/gram lub więcej i składają się z amorficznej struktury węglowej przeplatanej mikro i makroporami.

Węgiel aktywny zawiera od 80-95% węgla pierwiastkowego.

Węgiel aktywny otrzymuje się z węgla kamiennego, brunatnego, drzewnego, z łupin orzecha kokosowego, pestek śliwek, kości itp. Zwęglony materiał poddaje się działaniu gazów (najczęściej przegrzanej pary wodnej) w temperaturze 800 – 1000°C. Jest to tzw aktywacja gazowa. I otrzymujemy węgiel aktywny do „łapania” związków organicznych. Jest to węgiel najczęściej stosowany i zarazem najbardziej popularny. Można go stosować do oczyszczania powietrza. I wtedy końcowo wykonuje się go jako węgiel aktywny formowany. Gdy natomiast chcemy użyć węgla aktywnego do oczyszczania cieczy, stosujemy węgiel aktywny granulowany. Zasadniczo oba rodzaje węgla nie różnią się od siebie za wyjątkiem ostatecznej formy, która to ma znaczenie w przypadku oczyszczanego medium. Należy pamiętać, że oba rodzaje węgla stosujemy tylko do redukcji Związków Organicznych.

Można również wytworzyć węgiel metodą aktywacji chemicznej. Surowiec wtedy nasycany jest odpowiednim aktywatorem (najczęściej chlorkiem cynku) i wygrzewany w temperaturze ok 600°C. Taki węgiel jest to tzw węgiel impregnowany i służy do wyłapywania Związków Nieorganicznych

Węgiel aktywny standardowo pakuje się w 20-kilogramowe worki bądź duże opakowania na paletach po 500 kilogramów. Na specjalne życzenie dostępne są również inne formy pakowania.

 

 

 

Związki Organiczne to takie związki chemiczne w których skład wchodzi węgiel. Czyli posiadają w swojej strukturze atomy węgla. Jak to zwykle bywa są od tej zasady wyjątki. Związkami organicznymi nie są tlenki węgla, kwas węglowy, wodorowęglany, cyjanki, cyjanowodór.

 

 

Karta katalogowa węgla aktywnego do oczyszczania powietrza 

 

 

Karta katalogowa węgla aktywnego do oczyszczania wody